خانه / اخبار / اطلاعاتی درباره Don’t Starve

اطلاعاتی درباره Don’t Starve

Don't Starve

عنوان: Don’t Starve
پلتفرم: PC، Mac 
ناشر: Klei Entertainment 
سازنده: Klei Entertainment 
سبک: ماجرایی 
امتیاز: ۵/۷

Klei یکی از شرکت های مستقل انگشت شماری است که تا حدودی برای عموم نامی آشناست. آنها کار خود را با بازی بسیار موفق Shank شروع کردند و نامشان سر زبان ها افتاد. Shank2 با این که نسبت به نسخه اول با کم و کاستی هایی همراه بود اما اعتبار این شرکت را خدشه دار نکرد و قبل از این که زمزمه ها در مورد ناتوانی Klei در ساخت بازی ای غیر از اکشن آغاز شود، آنها با یک تغییر مناسب و عالی در سبک کاری خود، Mark of the Ninja را عرضه کردند؛ عنوانی در سبک مخفی کاری و به جرات یکی از بهترین بازی های مستقل سال گذشته. با وجود این تمام این سه بازی تقریبا از یک سبک هنری تبعیت می کنند.

بازی جدید آنها یعنی Don’t Starve با دیگر کارهای این شرکت متفاوت است. دوربین بازی حالت ایزومتریک دارد، حرکت کاراکتر دیگر به دو بعد محدود نشده و در تمام ج می توانید این کار را انجام دهید.
از مراحل خطی دیگر خبری نیست زیرا با یک دنیای باز طرف هستید و اصلا از مرحله خبری نیست! Don’t Starve باتوجه به کاراکتری که در ابتدای بازی انتخاب می کنید داستان مرد یا زنی است که بدون هیچ غذا، پوشاک و تجهیزات خاصی در یک محیط عجیب به هوش می آید و باید تا می تواند در آن زنده بماند. سه عنصر اصلی برای تداوم زندگی هر کاراکتر وجود دارد.
سلامت جسم و شکم گرامی! بله همان طور که از اسم بازی هم پیداست اولین و مهم ترین نکته برای زنده ماندن در محیط وحشی بازی تلف نشدن از گرسنگی است. برای رفع گرسنگی می توانید از تمشک، دانه های گیاهی یا هویج استفاده کنید.
اینها در محیط وجود دارند و شما باید آنها را پیدا کرده و بردارید. البته می توانید به شکار حیوانات از خرگوش گرفته تا پرنده و زنبور و بوفالو و… نیز بپردازید؛ اما برای این کار به تله یا تجهیزاتی خاص نیاز دارید.
برای ساخت تجهیزات نیز به نوبه خود به مواد اولیه ای مثل سنگ، چوب و طناب نیاز دارید، اما همین ها را از کجا باید تهیه کرد؟ بیراه نیست اگر بگوییم بیش از ۹۰ درصد وقت شما در بازی صرف گذراندن بخش های گوناگون در گوشه و کنار نقشه خواهد شد. نقشه بازی در ابتدا کاملا تاریک است و با اکتشاف در آن روشن می شود.

بعد از این که به اندازه کافی شاخه و سنگریزه و علف جمع کردید می توانید برای خود تبر، کلنگ و وسایلی این چنینی بسازید تا از درخت ها و معادن سنگ، منابع به دست آورید. اما باید به دو چیز توجه کنید؛ این که تا قبل از فرا رسیدن شب حتما تجهیزات لازم برای مهیا کردن آتش را فراهم کرده باشید زیرا بازی نسبت به شما بسیار سختگیر است و همواره کوچک ترین اشتباهی با مردن و شروع مجدد بازی همراه است.
این شدت تنبیه یکی از ضعف های بازی به شمار می رود و از آنجا که با بیشتر شدن روزهای زنده ماندن کاراکتر همواره خطرات و چالش های غیر منتظره ای مثل حمله حیوانات وحشی در شب یا زمستان از راه می رسد، شک نداشته باشید برای ۲۰ روز زنده ماندن در دنیای Don’t Starve دست کم باید چند بار مرده باشید؛ تازه آن هم به شرطی که نسخه های بتای بازی را به نوبت تجربه کرده باشید. مورد دومی که باید حواستان به آن باشد اوضاع و احوال کاراکتر است.
سلامت عقلی در نسخه های اولیه بتای بازی وجود نداشت و کنترل کردن گرسنگی و سلامت فیزیکی به مراتب ساده تر بود؛ اما حالا کاراکتر با کار کردن بیش از حد، استراحت نکردن در طول شب و نداشتن احساس امنیت به مرور از سلامت روانی اش کم می شود تا جایی که خیالاتی شده و حتی اشباح نیز به او آسیب می زنند. حتی خوردن گوشت خام نیز سلامت روانی را کاهش می دهد، توصیه می کنیم حتما آنها را بپزید! Don’t Starve بازی بسیار خوبی است اما دو ضعف بزرگ دارد؛ به سبب سختی بازی شما در آن زیاد کشته خواهید شد ولی هر بار با شروع مجدد باید همه کارها را از اول انجام دهید.
برخلاف چیزی که به نظر می رسد نقشه بازی تصادفی ایجاد نمی شود اما موقعیت شما در هر شروع مجدد به طور تصادفی تغییر می کند. Don’t Starve با تمام سادگی ظاهری اش، طعم تقلا کردن برای زندگی در یک محیط وحشی را خیلی عالی به شما می چشاند!

درباره علی سودمند

بازی و سرگرمی را همیشه نمیتوان وقت تلف کردن نامید ، بلکه با بازی می توان فرهنگ جامعه ای را عوض کرد یا اینکه امید را به مردمی باز گرداند. کودک با بازی و سرگرمی بزرگ می شود و شخصیتش پدیدار می گردد.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

چهار × 4 =