خانه / مقالات و پیش نمایش ها / نقد و بررسی Battlefield 4

نقد و بررسی Battlefield 4

Battlefield 4

سری Battlefield همواره از بزرگترین بازی های موجود در هر نسل بوده اند که نسخه های جدید آن بسیار مورد توجه قرار گرفته اند. پس از موفقیت های کسب شده در مجموعه Bad Company، قرار شد تا در ادامه یک نسخه اصلی برای این سری عرضه شود. به این ترتیب Battlefield 3 در سال ۲۰۱۱ منتشر شد که دارای یک اکشن نفس گیر و هیجان انگیز بود و هنوز هم کسانی هستند که بخش تک نفره آن را با وجود ضعف های فراوان، برای چندمین بار تجربه می کنند. البته بیشترین موفقیت این بازی به بخش چندنفره آن مربوط می شود که توانسته به یکی از پرمخاطب ترین عناوین گروهی شبکه های آنلاین تبدیل شود.

*برای تماشای جدید ترین تصاویر منتشر شده از این بازی اینجا کلیک کنید*

پس از شکست Medal of Honor: Warfighter‌ در ۲۰۱۲، بار دیگر همه نگاه ها بسوی BF معطوف شده و همانطور که انتظار می رفت، EA جوخه جدید خود رو وارد چهارمین میدان نبرد نمود و اینگونه شد که Battlefield 4 به رسمیت رسید. سپس بدون هیچگونه درنگی، تریلر و ویدیوی مفصلی از گیم پلی بازی به نمایش درآمد که این نوع عملکرد EA واقعاً تحسین برانگیز بوده و تأثیر بسزایی بر همه گیر شدن BF4 داشته است. اولین نمایش های بازی به قدری نفس گیر و فوق العاده به نظر می رسید که هر کسی را به تأمل وامی داشت. گیم پلی پخش شده، تحت عنوان Finishing in Baku دارای نکات ریز و درشت بسیاری بوده و نوید یک اکشن ناب دیگر را به طرفداران این سری می دهد.

داستان BF4 بار دیگر در آسیا و اینبار در باکوی آذربایجان اتفاق خواهد افتاد. البته هنوز اطلاعات چندانی از داستان در دسترس نیست، اما به نظر می رسد که کشورهای دیگری از اروپا و آسیا نیز صحنه اتفاقات بازی را تشکیل بدهند. اینگونه که معلوم است، ماجرا مربوط به مبارزه با تروریسم جهانی در غالب نیروهای صلح طلب ایالات متحده در خط مقدم کشورهای آسیایی برمی گردد که در نسخه قبل هم اتفاق افتاده بود! قطعاً یکی از بزرگترین ایرادهای وارد بر نسخه قبلی، داستان سطحی و کلیشه ای آن بود که اگر قرار باشد بار دیگر تکرار شود، مقدار قابل توجهی از ارزش های آن را کاهش می دهد.

*برای تماشای جدید ترین تصاویر منتشر شده از این بازی اینجا کلیک کنید*

البته سازندگان در استودیوی خوشنام DICE نوید یک داستان درگیر کننده و عالی را می دهند. ظاهراً شخصیت پردازی و روابط ما بین آن ها در BF4 از سطح بالاتری نسبت به قبل برخوردار است و همانگونه که دیدیم، حفظ جان هر یک از اعضای گروه، از چالش های هر بازیکنی خواهد بود. نخستین تریلر از این نسخه، نشان دهنده این است که ظاهراً تغییرات زیادی در گیم پلی بازی وارد نشده و فقط دستی به سر روی آن کشیده شده که کمی تازه جلوه کند. امکاناتی از قبیل گرا دادن و رد و بدل کردن دستورات در میان افراد جوخه یا امکان استفاده از وسایل نقلیه سبک و سنگین در حد و اندازه های گسترده و همچنین یک سری تغییرات در ساختار اسلحه های قابل استفاده (که به نظر می رسد از عناوین بزرگی همچون MW3 گرته برداری شده) در BF4 به چشم می خورند.

امکان راندن وسایل نقلیه در نسخه های قبلی هم موجود بود که اتفاقاً یکی از محبوبترین مراحل BF3 را تشکیل می داد که در صحراهای اطراف تهران، مسافت قابل توجهی توسط تانک پیموده می شد. اما اینبار امکان رانندگی و استفاده از جیپ های جنگی دشمنان هم وجود خواهد داشت که می توانید در یک چشم بر هم زدن، از پشت فرمان به پشت اسلحه های سوار بر اتومبیل جابجا شده و از آن استفاده کنید. در ادامه، هلیکوپتری در اطراف صحنه های بازی دیده می شد که با گرا دادن توسط بازیکن، سیل عظیمی از دشمنان را قتل عام می کرد. چنین قابلیت هایی را پیش از این در سری Call of Duty بسیار تجربه کرده ایم.

*برای تماشای جدید ترین تصاویر منتشر شده از این بازی اینجا کلیک کنید*

گفته شده که تنوع محیط و مراحل بازی ها چند برابر بیشتر از BF3 خواهد بود که تعدادی از آن ها به تصویر کشیده شدند. از اعماق دریا گرفته تا ساختمان های مخروبه و کمپی از تشکیلات دشمن که تا کنون به نمایش درآمده اند. این تنوع در تعداد اسلحه های موجود در بازی هم اعمال شده که تأثیر مستقیمی بر اکشن آن خواهد گذاشت. صحنه های سینمایی به سبک هالیوود بسیار بیشتر و هیجان انگیزتر به نظر می رسند، به طوری که در هر مرحله چندین بار روی خواهند داد و در نتیجه هر عملی باید انتظار یک صحنه سینمایی و فوق العاده جذاب را داشته باشید. در کنار بخش تک نفره عالی، DICE از حالت چندنفره بی نقص نیز برای بازی خود استفاده کرده که گفته شده بیش از ۶۴ نفر در حالت آنلاین را پشتیبانی خواهد کرد و دارای مدها و ویژگی های جدید و قابل توجهی خواهد بود.

سایر المان های دیده شده، همان هایی هستند که در BF3 دیده بودیم و باید این حق را به EA‌ بدهیم که نمایش المان های جدید و اضافه شده به BF4 را برای نمایشگاه E3 امسال نگه دارد. قطعاً نمایش طوفانی BF3 بار دیگر در سال ۲۰۱۳ توسط این بازی تکرار خواهد شد. اولین نکته ای که پس از مشاهده تریلر بازی احساس می شود، پیشرفت گرافیکی آن است که بسیار محسوس و قابل توجه است. گفته شده که موتور بازیسازی Frostbite 3 چیزی حدود ۸۰‌ درصد قدرتمندتر از Frostbite 2 است که در BF3 بکار رفته بود.

*برای تماشای جدید ترین تصاویر منتشر شده از این بازی اینجا کلیک کنید*

البته اینکه این نسخه ۸۰ درصد بهتر از BF3‌ باشد، از تریلرهای آن به نظر نمی رسید، اما آنچه که مشخص است، پیشرفت های حاصل شده در ابعاد تکنیکی و هنری بازی است که در بالاترین سطح ممکن توسط یک High PC اجرا شده است. توجه وسواس گونه و بیش از حد به میزان جزئیات و کیفیت بافت ها در طراحی محیط و شخصیت ها و استفاده از تکنیک های نورپردازی به سبک نسل بعد که زیبای های BF4 را بی حد و اندازه جلوه می دهند، گواه همین موضوع است. طبق شواهد موجود، BF4 بزرگترین نسخه در سری خود خواهد بود و تمام کاستی های BF3 را برطرف می سازد. البته برای نتیجه گیری نهایی کمی زود است و باید منتظر اطلاعات تکمیلی از سوی سازندگان بازی بود، اما پیش بینی اینکه کنفرانس و غرفه EA‌ در E3 امسال چقدر پر رونق خواهد بود، کار چندان دشواری نیست و تنها باید منتظر ماند و تماشا کرد.

درباره علی سودمند

بازی و سرگرمی را همیشه نمیتوان وقت تلف کردن نامید ، بلکه با بازی می توان فرهنگ جامعه ای را عوض کرد یا اینکه امید را به مردمی باز گرداند. کودک با بازی و سرگرمی بزرگ می شود و شخصیتش پدیدار می گردد.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

هفت + 9 =