خانه / مقالات و پیش نمایش ها / نقد و بررسی Wolfenstein: The New Order

نقد و بررسی Wolfenstein: The New Order

بسیاری بر این عقیده اند که DOOM سردمدار و به نوعی پدر اکشن های اول-شخص است، اما حقیقت چیز دیگریست. به هنگام عرضه نسخه سه بعدی Wolfenstein که پیش از DOOM منتشر گردید، فصل جدیدی در این سبک از بازی ها پایه ریزی شد که هنوز هم آثار و باقی مانده های آن را می توان در عناوین امروزی به وضوح مشاهده کرد. درست است که سری DOOM‌ به نوعی باعث محبوبیت این سبک شده و استانداردهای جدیدی را از خود به جای گذاشته، اما حقیقتاً این Wolfenstein 3D بود که FPS با فضای ۳D را بنیان نهاد. از آن اتفاق تا اکنون، سال های زیادی می گذرد و Wolfenstein تنها تداعی کننده خاطرات قدیمی در ذهن هر بازیکنی است.

Wolfenstein: The New Order

آخرین نسخه از مجموعه Wolfenstein که در سال ۲۰۰۹ منتشر شد، به هیچ وجه نتوانست خاطرات خوبی که از این سری در ذهن داشتیم را زنده کند و با نقدها و بازخوردهای ضعیفی که بدست آورد، به نوعی یک شکست تلقی شد و برای چند سال این عنوان در سکوت کامل به سر برد. مدتی قبل، نسخه جدیدی از این سری معرفی شد و بسیاری را به آینده و بازگشت این سری محبوب خوش بین کرد. Wolfenstein: The New Order تلاشی برای بازگرداندن محبوبیت و اعتبار از دست رفته این سری محسوب می شود که قرار است زیر نظر اعضای سابق Starbreeze در غالب استودیوی جدید MachineGames توسعه داده شود.

Wolfenstein: The New Order

تا کنون اطلاعات چندانی از سناریوی بازی فاش نشده، اما آنچه مشخص است، داستان TNO همچون گذشته، ریشه در تاریخ دارد. البته نه آن چیزی که ما به عنوان تاریخ بشریت می شناسیم. نیروی های نازی که در سال ۱۹۶۰ به رهبری هیتلر توانسته اند جنگ جهانی دوم را با پیروزی پشت سر گذاشته و حاکم مطلق بخش عمده ای از جهان لقب بگیرند، دنیایی سیاه و پر از ناامیدی را در مناطق تحت سلطه خود بوجود آورده اند. اکنون اروپا بطور کامل فتح شده، اما این پایان جنگ نیست، بلکه شروع ماجراست.

Wolfenstein: The New Order

آلمان ها با قصد فتح جهان و برقراری سلطه مطلق خود در سراسر دنیا در حال تجدید قوا هستند و در همین راستا از هیچگونه اقدامی واهمه ندارند و حتی دست به ساخت روبات های غول پیکری زده اند که آن ها را به خواسته هایشان نزدیک تر کنند. طبیعی است که چنین دنیای ماتم زده و تاریکی نیاز به قهرمانی دارد تا بار دیگر به وسیله او مصاف نیروهای خیر و شر از سر گرفته شود. این شخصیت، کسی نیست جز ویلیام بلازکوویچ (William Blazkowicz) که مجدداً بازگشته تا علیه نیروهای متخاصم آلمانی قیام کرده و به همراه هم قطارانش از پیشروی های خطرناک نازی ها در پایان جنگ جهانی دوم جلوگیری کند. گیم پلی TNO علاوه بر تمام پیشرفت هایی که کرده، سعی داشته تا بر اصالت و ریشه های این سری پایبند باشد و همان ساختار کلاسیک و محبوب گذشته را در غالبی مدرن با استانداردهای روز بازسازی کند.

Wolfenstein: The New Order

از ویژگی های قدیمی موجود در این بازی، می توان به نیروها و سلاح های فوق بشری اشاره کرد که هر چند دستخوش تغییراتی شده اند، اما هنوز هم حال و هوای خاص نسخه های کلاسیک را تداعی می کنند. نکته مثبت جدید، امکان استفاده از تعداد سلاح های بیشتر است. علاوه بر نیروهای آلمانی و ماورایی، روبات هایی هم که توسط نازی های ساخته شده اند، نقش بسیار پررنگی را در گیم پلی ایفا خواهند کرد و از آن ها به عنوان نماد این نسخه یاد می شود. آن ها می توانند از بزرگترین چالش ها و همچنین امکاناتی برای پیشروی و از بین بردن دشمنان باشند. گفته شده که امکان بالا رفتن از روبات ها و بدست گرفتن کنترل آن ها در بازی وجود دارد.

Wolfenstein: The New Order

TNO همانند نسخه های کلاسیک خود و بر خلاف عناوین امروزی، یک اکشن مستقیم نیست و بخش های مخفی-کاری نیز در آن وجود خواهند داشت. مدهای سخت تر و پیچیده ای در مراحل بازی گنجانده شده که در زمان برخورد، بهترین روش، استفاده از المان های مخفی-کاری و پیشروی به صورت نامحسوس است و هوش مصنوعی و قدرت بسیار بالای NPCها باعث می شوند تا هر بازیکنی این روش را به درگیری مستقیم ترجیح بدهد. ویروس سنگر گیری به این نسخه هم سرایت کرده که به نظر می رسد ساختاری استاندارد و کاربردی داشته باشد. همچنین کمی طنز نیز چاشنی کار شده و شخصیت اصلی گاهی حرکات جالبی همچون بوکر دوئیت (Booker Dewitt) در عنوان BioShock: Infinite انجام می دهد که در نوع خود می تواند جالب باشد.

Wolfenstein: The New Order

این حرکات، اغلب پس از نابودی و از بین بردن دشمنان اتفاق خواهند افتاد، اما اینکه وجود چنین ویژگی جدیدی در یک بازی با خشونت بالا تا چه حد می تواند تأثیرگذار باشد، هنوز نیست. بطور کلی، هر آنچه که از ساختار کلی گیم پلی تا کنون قابل برداشت است، مثبت و جالب توجه به نظر می رسد، اما هنوز برای نظر دادن کمی زود است. TNO از نظر گرافیکی هم بسیار زیبا به نظر می رسد و حتی به چشم کسانی هم که از موتور قدرتمند بازی (id Tech 5) آگاهی کافی ندارند، قابل درک است. به این ترتیب می توان از فیزیک کلی و ساختار گرافیکی بازی اطمینان حاصل کرد. تا به اینجای کار، اطلاعات بسیار اندکی از نسخه جدید سری محبوب Wolfenstein در دسترس است. آنچه که مسلم است، اهمیتی است که TNO برای طرفدارن قدیمی این مجموعه قائل شده است.

Wolfenstein: The New Order

درباره علی سودمند

بازی و سرگرمی را همیشه نمیتوان وقت تلف کردن نامید ، بلکه با بازی می توان فرهنگ جامعه ای را عوض کرد یا اینکه امید را به مردمی باز گرداند. کودک با بازی و سرگرمی بزرگ می شود و شخصیتش پدیدار می گردد.

یک نظر

  1. بازیه بسیار خوبیه!

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

17 + هفده =