خانه / مقالات و پیش نمایش ها / Murdered ، ژانری پر از ایده های بکر

Murdered ، ژانری پر از ایده های بکر

Murdered ، ژانری پر از ایده های بکر

Square Enix خیلی دیر به فکر عرضه IP جدید خود برای پلتفرم های نسل هفتم افتاد. اولین سخن ها از بازی جدید این کمپانی قدرتمند با عنوان Murdered: Soul Suspect با نمایش تیزی بسیار مختصر، اما تأثیرگذار به میان آمدند و پس از آن، تقریباً هیچ چیز جدیدی شنیده نشد.

مدتی پیش، به مناسبت راهیابی این بازی به نمایشگاه E3 2013 دموی تازه ای به همراه اطلاعات بیشتر از بازی به اشتراک گذاشته شد که با عکس العمل های مثبت بسیاری مواجه گردید. Murdered که توسط استودیوی Airtight Games در حال ساخت است، پر از ایده های بکر و جاه طلبانه خواهد بود که به نظر پیش از این، در هیچ عنوان دیگری تجربه نشده اند.

آن ها با برداشتن پرده بین عالم زندگان و مردگان، بار دیگر بازیکنان را با دنیای مرموزی همراه می کنند که اطلاعات چندانی از آن در دسترس نیست و همیشه پی بردن به اسرار اموات یکی از جالب ترین سوژه هایی بوده که در صنعت بازیسازی و حتی سینما بسیار به آن ها پرداخته شده است.

در Murdered خلاقیت حرف اول را می زند. از داستانی پیچیده و تاریک گرفته تا گیم پلی خاص و نامحدود آن که هیچ چیز (حتی دیوارها و موانع موجود در محیط) نمی تواند مانع پیشروی شما شود. تا کنون اولین نمایش های این بازی بسیار مورد توجه قرار گرفته و اطلاعات اندکی از آن منتشر شده است.

داستان مربوط به کارآگاه زبده ای به نام رونان اوکانر (Ronan O’Connor) می شود که به عنوان یکی از مأموران ماهر شهر Salem شناخته می شود.

Murdered

او در ابتدا، بنا به دلایلی نامعلوم در یک درگیری توسط فردی ناشناس کشته می شود و در حالیکه روح از کف داده، آخرین لحظات زندگی خود را نظاره می کند

او نیز مانند همه مردگان، کشته شدن خود را نمی پذیرد و سعی می کند تا کاری برای نجاتش انجام دهد.

اما دیری نمی پاید که به حقیقت امر پی می برد و سعی می کند با قبول کردن حقایق به دنبال قاتل ناشناخته خود گشته و با مجازات او از پایمال شدن خون خود و دیگر قربانیان جلوگیری کند تا در نهایت به رستگاری و آرامش برسد.

او با جای گلوله هایی که حتی بر روح بی جسمش حک شده، تا آخرین لحظه داستان برای دنبال گرفتن تلاش می کند.

داستان در Murdered فضایی بسیار مرموز با تمی تاریک دارد و به سبک آثار دهه ۷۰ سینمای هالیوود روایت می شود و طبق پیش بینی سازندگان، به سرعت با مخاطب ارتباط برقرار کرده و حس همذات پنداری را در او بیدا کند.

رونان در این مسیر با شخصیت های بسیاری از ارواح همراه می شود که هر کدام داستان های فرعی خود را داشته و به نوعی در خط اصلی حل می شوند.

لازم به ذکر است که شباهت های غیر قابل انکاری ما بین این بازی‌ و عنوان مشهور Capcom یعنی Ghost Trick وجود دارد که باعث می شود ناخواسته این دو را با یکدیگر مقایسه کنید.

جذابیت و ایده های جالب در Murdered به داستان ختم نمی شود. اولین صحنه های به نمایش درآمده از فضای کلی گیم پلی، حرف های زیادی با خود به همراه داشتند.

murdered-souls-suspect-3 (1)

به نظر می رسد که محدودیت در این بازی معنایی ندارد و هیچ مانعی نمی تواند جلوی حرکات شخصیت اصلی را بگیرد.

رونان می تواند از دیوار، اجسام، اشیاء و حتی اشخاص به راحتی عبور کند و تمامی ویژگی هایی که از یک روح در ذهن خود دارید را به شما نشان دهد.

علاوه بر موارد مذکور، امکان تسخیر انسان ها و شخصیت های درون بازی هم وجود دارد که بخش عمده ای از گیم پلی را شامل می شود.

در نمایش گیم پلی، دیده شد که رونان توانست با تسخیر جسم یکی از مأموران پلیس، سرنخ های بدست آمده را جمع آوری و همچنین تأثیرات پویایی بر حالات وی وارد کند.

هر چه باشد، او یک روح است و به قول معروف دستش از دنیا کوتاه است! به همین دلیل می تواند از طریق تسخیر دیگران به آنچه می خواهد دست یافته و به نوعی در دنیای زندگان حضور پیدا کرده و تأثیرگذار باشد.

حل معماها و پیگیری سرنخ های موجود به سبک پرونده های عنوان مطرح L.A Noire نقش پررنگی در خلال گیم پلی خواهد داشت.

همچنین با برخی موجودات ماورائی و ارواح ناآرام که به عنوان دشمنان و خطرات احتمالی موجود در دنیای بازی از آن ها یاد می شوند، روبرو خواهید شد که با استفاده از قدرت های فرا بشری باید با آن ها مقابله کرد.

در نهایت، خطی بودن ساختار گیم پلی که از نقطه ای شروع و به نقطه ای ختم می شود محسوس است و به نظر می رسد که وسعت مناسب محیط و نقشه ها تا حد زیادی از نگرانی ها کاسته باشد.

از نظر گرافیکی Murdered یک اثر هنری کم نظیر است و به آثار سینمای کلاسیک هالیوود شباهت های بسیاری دارد.

احتمالاً عناوینی همچون Murdered می توانند یک خداحافظی شکوهمند با پلتفرم های نسل فعلی را رقم بزنند.

این روزها که اکثر قریب به اتفاق سازندگان و ناشران تمرکز خود را روی پلتفرم های نسل بعدی گذاشته و عناوین جدیدشان را برای آن ها معرفی می کنند، IP جدید Square Enix می تواند امید را برای مدتی به دل خیلی ها بازگرداند و تجربه های تازه تری را نوید دهد.

0041-1280x720

درباره سامان

امروزه در کنار بازی‌هایی که حرکت و فعالیت بدنی از ویژگی‌های جدا نشدنی آن است شاهد استفاده روز افزون کودکان از بازی‌های رایانه‌ای نیز هستیم. رایانه هم نشین محبوب کودکان شده است و بازی‌های رایانه‌ای با جذابیت‌های یگانه و ناب و همینطور تناسب‌هایی که با سبک زندگی مدرن دارد خیل عظیمی از کودکان را شیفته خود ساخته است. متأسفانه استفاده نادرست و بیش از اندازه از این بازی‌ها و غفلت از بازی به معنای اصیل کلمه خطراتی را با خود به همراه دارد ، موفق باشید

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

4 × 1 =